starsza pani

Wraz z wiekiem starzeje się również nasz organizm jako człowieka i o ile dobrze jeśli tego wieku nie odczuwamy bądź nie czujemy się na swoje lata, o tyle nasz organizm pomimo, iż niechętnie się do tego przyznajemy – on odczuwa te zmiany i daje je odczuć.

Zatem w wieku seniora ważne jest aby nie zapominać i nie bagatelizować tych odczuć wręcz przeciwnie warto dostosować się na nowo na zachodzących zmian i dopasować warunki do swoich potrzeb ponieważ to żaden wstyd! A mowa tu między innymi o warunkach mieszkalnych, w których seniorach zwykle spędza większość czasu w ciągu dnia dlatego warto dopasować go do siebie. Jednym z najbardziej kluczowych pomieszczeń godnych zmian jest nic innego sypialnia do której senior udaje się codziennie na spoczynek nocny czy też w ciągu dnia na popołudniowe drzemki lub na chwile relaksu oraz odpoczynku.

Z pewnością wiadomo, że przeciętny senior spędza w swojej sypialni wiele czasu dlatego warto dopasować ją pod potrzeby, które zdecydowanie są inne niż w latach młodocianych.

łóżko seniora

1. Odpowiednie łóżko oraz wygodny materac – to jedne z podstawowych elementów, jakie należy wymienić w sypialni seniora jeśli dawno nie zostały one wymienione zwłaszcza z upływem wieku, umożliwią one bez problemowe wstawanie oraz siadanie bez zbędnego zapadania się. Oprócz tego wpłynie na jakość snu oraz boleści kości na jakie często seniorzy skarżą się po nocnym spaniu nie zdając sobie sprawy często z winy nieodpowiedniego bądź zużytego materaca. Wygodny i komfortowy materac to podstawa a dodatkowym atutem mile widzianym dla seniora będzie wysokie łóżko, które umożliwia swobodne podnoszenie się z niego osobom starszym.

2. Mocowanie przydatnych barierek, uchwytów do łóżka, które umożliwią tzw. podpórkę seniorom stanowiącą pomoc do łatwiejszego wstawania podpierania, niestety trzeba się zwykle samemu o nie zatroszczyć zakładając takie elementy ponieważ rzadko, które modele posiadają takie możliwości.

3. Materac podstawa dobrego wypoczynku! – jeżeli wydaje nam się, że położenie się na obojętnie jakim materacu nie ma znaczenia to jesteśmy w błędzie. Jak wcześniej wspomniano wygodny materac to podstawa, jednak to jeszcze nie wszystko. Odpowiedni materac dla seniora powinien być wygodny a zatem nie powinien być ani zbyt miękki ani zbyt twardy, tylko taki wyśrodkowany materac umożliwi dobry oraz prawidłowy wypoczynek. Co więcej ważny jest termin posiadanego materaca, bezwzględnie na stan materaca w jakim się znajduję po upływie 10 lat należy wymienić na nowy. Posiadanie tak długi czas jednego materaca ma negatywny na naszą postawę, ponieważ materac jest przystosowany do naszej sylwetki, utracił przez tak wiele lat swoją sprężystość dlatego obowiązkowa jest jego wymiana. Kolejnym wielkim minusem bycia posiadaczem wieloletniego materaca jest ilość posiadanych bakterii oraz kurzu, jaki miał możliwość przez te czas się w nim zgromadzić nie łudźmy się, że jego odkurzenie załatwi tą sprawę ponieważ to nie możliwe aby pozbyć się milionowej ilości roztoczy które mają możliwość się rozmnażać dzięki kontaktu z ciałem człowieka.

Dobra rada przed zakupem

Decydując się na zakup materaca dobrze jest wypróbować go jeszcze przed zakupem
w sklepie czy materac jest odpowiednio przystosowany w kwestii twardości do potrzeb seniora – każdy profesjonalny sprzedawca zrozumie tę potrzebę wręcz  zachęci  klienta w podeszłym wieku do zweryfikowania, który materac jest odpowiedni dla niego.

Kolejnym niezwykle ważnym elementem jest stelaż wbudowany w łóżku posiadający możliwość regulowania poziomu pozycji położenia seniora, który jest dużym udoskonaleniem dla seniora. Na szczęście na rynku jest coraz więcej modeli stelaży z takimi funkcjami ewentualnie całych łóżek z takim stelażem. Dzięki posiadanej regulacji senior bez problemu w dogodnej pozycji dla siebie może oglądać telewizję, czytać książkę a także wykonywać wiele innych ulubionych czynności jednocześnie wypoczywając na wygodnym łóżku.

kot byczy się na łóżku

A jeśli wspominamy o czytaniu książek to nie można zapomnieć o odpowiednim oświetleniu w sypialni seniora, który oprócz normalnego żyrandola lub innego rodzaju lampy powinien posiadać obowiązkowo lampkę przy łóżku, która z jeszcze większym nasileniem oświetli miejsce seniorowi właśnie na zagłębienie się w ulubioną literaturę, szydełkowanie czy jeszcze innego rodzaju zajęcie, które w tym wieku wymaga wzmożonej ilości światła.

Nie ulega zatem wątpliwości, że urządzając bądź remontując sypialnie przeznaczoną dla seniora należy wcześniej dokonać pewnych analiz oraz zmian w aranżacji oraz przedmiotach, z których seniorowi przyjdzie prędzej czy później korzystać. Z pewnością dotychczasowa sypialnia która stanowiła od zawsze miejsce wypoczynku dla domownika musi być zmodyfikowana do potrzeb seniora ponieważ zgodnie ze zmianą organizmu człowieka musi być ona temu podporządkowana.

By CzytajSzybko.pl

Jesteśmy redakcją bloga, która zajmuje się tworzeniem artykułów związanych z lifestylem, modą, podróżami, kulturą i sztuką, technologiami oraz innymi branżami. Naszym celem jest inspirowanie naszych czytelników, dzielenie się interesującymi treściami oraz promowanie wartościowej treści. Dołącz do naszej społeczności i czerp inspirację z naszych artykułów!