nastolatek leży w łóżku

Łóżko w każdym mieszkaniu spełnia najważniejszą rolę dla każdego człowieka. Jest miejscem wypoczynku, relaksu i regeneracji. Dlatego też powinno być przede wszystkim wygodne i zbudowane tak, żeby dany użytkownik maksymalnie wypoczął podczas snu.

Zarówno dorośli jak i dzieci czy młodzież, każdy z nas powinien mieć łóżko dostosowane do naszych wymogów i oczekiwań. Takie indywidualne dopasowanie jest szczególnie ważne, gdy nasz młody kręgosłup dopiero się kształtuje i co za tym idzie wszelkie choroby układu kostnego mogą wynikać również z nieprawidłowo dopasowanego materaca czy kształtu łóżka młodzieżowego.

Okazuje się, że wiele wad postawy jest wynikiem złej pozycji w czasie wypoczynku, który zajmuje średnio 1/3 naszego życia – czyli bardzo dużo. Na co wiec zwrócić uwagę przy wyborze takiego łóżka kupowanego dla osoby młodej?

Jak już wcześniej wspomniałam, takie łóżko powinny być przede wszystkim bardzo wygodne. Nie chodzi tutaj o sam kształt czy kolor, ale głównie o część do leżenia – czyli materac, który powinien być indywidualnie dopasowany. Najlepiej jeśli jest to materac tzw. ortopedyczny posiadający odpowiedni kształt, grubość, wypełnienie czy twardość.

Tak więc materac nie powinien być przede wszystkim za miękki. Obecnie unika się też materacy typowo sprężynowych, gdyż jest to już archaiczna budowa, niekoniecznie dobra dla naszego kręgosłupa, a sprężyny potrafią bardzo szybko wyrabiać się i wystawać tworząc niepotrzebne „dołki i górki” na materacu. Jest to wyjątkowo niebezpieczne dla naszego kręgosłupa, który potrzebuje odpowiedniego ułożenia podczas snu. Obecnie najlepsze materace posiadają wypełnienie lateksowe, antyalergiczne piankowe czy łączone, gąbkowo – sprężynowe, składające się z wielu warstw odpowiednio połączonych ze sobą. Ważne, żeby taki materac posiadał odpowiednią twardość, która wyrażana jest symbolami H2 i H3 przy czym H2 zaleca się dla osób poniżej 80 kg czyli również i dzieci.

Oczywiście najważniejsze, żeby nasze dziecko mogło uczestniczyć przy wyborze łóżka i materaca, to ono bowiem będzie korzystało z niego i powinno mieć możliwość wypróbowania jego możliwości przed zakupem.

Jeśli chodzi o kolorystykę, powinna się przede wszystkim podobać dziecku i pasować do ogólnego wystroju jego pokoju. Natomiast kolejnym bardzo ważnym elementem jest kształt, i tak łózko młodzieżowe nie powinno być węższe niż 80x 200 cm, co zapewnia minimalny komfort wypoczynku. Optymalne są łózka, gdzie powierzchnia spania jest równa 120 x200 cm.

nastolatka korzysta z laptopa

Ważne jest, żeby do takiego łózka dziecko miało dobry dostęp i mogło swobodnie z niego korzystać. Dlatego też najmniej wskazane są łóżka, czy tapczany wymagające codziennego składania i rozkładania. Niewłaściwie i niepolecane są szczególnie te, gdzie powierzchnia łóżka składa się z 2 oddzielnych siedzisk, które rozłożone składają się na powierzchnie spania. Są one wyjątkowo niepolecane przez ortopedów i niewygodne, gdyż na samym środku posiadają wgłębienie na miejscu zgięcia siedzisk. Jest to szczególnie ważne dla osób, które mają problemy z kręgosłupem, również zdrowe osoby lepiej, aby z tego rozwiązania nie korzystały, albowiem mogą narobić sobie problemów zdrowotnych, które może od razu nie wyjdą, ale z czasem i z biegiem lat już mogą.

Tutaj na szczęście jest cała masa różnego rodzaju łóżek ze stelażem, z szufladami, z półkami, tapczaników ze skrzynią na pościel, sof czy bardzo popularnych łóżek piętrowych. Te ostatnie polecane są szczególnie do małych pomieszczeń gdyż doskonale pełnia funkcje łóżka i biurka równocześnie z materacem na antresoli.

By CzytajSzybko.pl

Jesteśmy redakcją bloga, która zajmuje się tworzeniem artykułów związanych z lifestylem, modą, podróżami, kulturą i sztuką, technologiami oraz innymi branżami. Naszym celem jest inspirowanie naszych czytelników, dzielenie się interesującymi treściami oraz promowanie wartościowej treści. Dołącz do naszej społeczności i czerp inspirację z naszych artykułów!